Terapia. Wiedza. Inspiracje.
Strefa logopedy

Terapia funkcji poznawczych. Poziom 3 – recenzja

Na rynku pomocy logopedycznych zdecydowanie łatwiej znaleźć świetne pomoce dla dzieci, niż dla osób dorosłych. Szczególnie trudno o wartościowe pozycje przydatne w późniejszych etapach terapii dorosłych pacjentów oraz w terapii wysoko funkcjonującej młodzieży. Czy nowa pomoc wyd. WiR „Terapia funkcji poznawczych. Poziom 3” spełniła moje oczekiwania? Odpowiedź poniżej!

Nie bez powodu, z dostępnych 3 poziomów „Terapii funkcji poznawczych”, wybrałam ostatni. Większość dostępnych na rynku pomocy dla osób dorosłych, sprawdza się w początkowych etapach terapii i u pacjentów z poważnymi zaburzeniami komunikacyjnymi. Natomiast, dla młodzieży, z którą pracuję, jest zdecydowanie za łatwa. Miałam nadzieję, że poziom 3 będzie na tyle trudny, żeby moi pacjenci, z jednej strony byli w stanie sobie z nim poradzić, a z drugiej, żeby nie przychodziło im to z nadmierną łatwością.

„Terapia funkcji poznawczych” podzielona jest na 5 tematycznych części, zawierających zadania usprawniające dane funkcje. Na końcu znajdują się odpowiedzi do niektórych zadań. Według autorek, pomoc jest przydatna w terapii: afazji, zespołów otępiennych, choroby Alzheimera, dysleksji, obniżonej sprawności intelektualnej (jako element terapii w gabinecie, ale także w samodzielnej pracy domowej pacjentów).

Każda część to wiele ćwiczeń o zróżnicowanej trudności.

W ciągu 2 tygodni testowania „Terapii funkcji poznawczych”, z pomocy korzystali licealiści i gimnazjaliści z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz z MPD. Okazało się, że ćwiczenia są nie tylko wystarczająco trudne, ale i bardzo ciekawe! Wymagają koncentracji i myślenia nie tylko ze strony pacjentów, ale i u mnie. Również sami pacjenci z dużą dozą zapału i ciekawości rozwiązywali nowe zadania.

Zatem, czy polecam nową pomoc wyd. WiR? Zdecydowanie tak! Zróżnicowanie i wielość zadań zapewnia materiał do pracy na długi czas, nawet dla wysoko funkcjonujących pacjentów.

Pomoc do kupienia tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *